Pre začínajúcich cvičencov

 

Ako začať cvičiť  Zhong Yuan Qigong / Čung jüan čchi kung?

 

1. Vyberte si miesto a termín kurzu 1. stupňa, ktorý Vám vyhovuje, v časti Akcie. Účasť na kurze nevyžaduje žiadnu teoretickú či inú prípravu, kurz je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Pokiaľ máte vážnejšie zdravotné alebo iné problémy, prípadne nejaké pochybnosti o tom, či je cvičenie pre Vás vhodné, obráťte sa na  inštruktora a o svojom probléme sa s ním poraďte. Kurzy všetkých inštruktorov nájdete tu.

 

2. Ak sa chcete prísť pozrieť na pravidelné cvičenie ešte pred tým, ako absolvujete kurz 1. stupňa, je potrebné dohodnúť sa s inštruktorom, ktorý pravidelné cvičenia vedie. Pravidelné cvičenia sú určené cvičencom, ktorí už kurzy absolvovali a nie je ich náplňou vysvetľovať jednotlivé cviky, ich správne prevedenie a význam. Základné vysvetlenie cvičení nájdete v časti Materiály.

 

3. Väčšina kurzov prebieha počas víkendov, obvykle sa cvičí cca od 9 do cca 17 h s časom vyhradeným na obednú prestávku. Organizačné detaily konkrétneho kurzu upresňuje inštruktor alebo organizátor akcie a bývajú súčasťou pozvánky na kurz. Pozvánka je obvykle zverejnená priamo pri konkrétnom podujatí v ďalších informáciách ku kurzu. Ak ju tam nenájdete, obráťte sa priamo na inštruktora alebo organizátora kurzu.

 

4. Na termín kurzu nie je vhodné plánovať si akcie, ako sú návštevy diskoték, kina, oslavy a podobne. Po cvičení odporúčame dopriať si pokoj a „stráviť“ energiu a vedomosti, ktoré na kurze načerpáte. Množstvo ľudí, hlasná hudba a veľa obrazov odčerpávajú energiu a rozptyľujú myseľ.

 

5. Na kurz je dobré si obliecť pohodlné oblečenie a pohodlné topánky s mäkkou podrážkou (alebo hrubé ponožky). Odporúčame priniesť si so sebou dostatok tekutín, prípadne vlastnú stravu pre prípad, že budete chcieť počas obeda relaxovať na mieste kurzu.

 

6. Po absolvovaní kurzu 1. stupňa budete schopní pokračovať v cvičení samostatne a takisto sa môcť zúčastňovať pravidelných cvičení a iných podujatí Zhong Yuan Qigong / Čung jüan čchi kungu. Kedy je vhodné absolvovať vyššie stupne Zhong Yuan Qigong / Čung jüan čchi kungu Vám vysvetlí inštruktor na kurze 1. stupňa a bude to tiež závisieť od intenzity a kvality Vášho cvičenia.

 

7. Odporúčame vyskúšať pravidelné cvičenia. Vedú ich skúsení inštruktori, ktorí radi odpovedia na otázky o fenoménoch, s ktorými sa pri cvičení budete stretávať. Ďalším dôvodom je, že cvičenie v skupine je silnejšie a hlavne začínajúcim cvičencom pomáha rýchlejšie napredovať. Na pravidelných cvičeniach sa precvičujú cvičenia z rôznych stupňov a aj cvičenia, ktoré Majster učí na retreatoch a pobytoch v Shaoline. Cvičenia sa vždy prispôsobujú skupine, nemusíte mať obavy, že nebudete „stíhať“.

 

8. Ak máte otázky týkajúce sa konkrétneho kurzu alebo podujatia, obráťte sa priamo na inštruktora alebo organizátora akcie. Kontakty bývajú uvedené v informáciách o akcii. Ak sú Vaše otázky vo všeobecnej rovine, obráťte sa na Slovenskú asociáciu Zhong Yuan Qigong (Čung jüan čchi kungu).