Image Medicine / Liečenie

Škola Zhong Yuan Qigong / Čung-jüan čchi-kung má vlastný liečiteľský smer, ktorý sa nazýva Image Medicine. Tento názov sa používa od roku 2007, keď Americký kongres povýšil Tradičnú čínsku medicínu na úroveň západnej medicíny a začal uznávať tri hlavné špecializácie tradičnej čínskej medicíny - akupunktúru, fytoterapiu a čchi-kung. Takisto zaradil čchi-kung ako cvičenie medzi oficiálne alternatívne metódy liečby. Pôvodne sa liečebná metóda školy ZYQ nazývala Image Therapy.

 

Ako prebieha diagnostika a liečba v Image Medicine

Čchi-kung patrí medzi najstaršie systémy liečenia na svete. Používa koncept „čchi", vitálnej energie, ktorý je však v takej či onakej forme súčasťou takmer každej kultúry. Cvičenie čchi-kungu pomáha postupne dosiahnuť hlbšie pochopenie života a tým aj ľudskej bytosti a jej jednotlivých súčastí. Preto sa o Image Medicine dá povedať, že je to liečenie vychádzajúce z pochopenia života. Liečiteľ najprv rozvíja sám seba prostredníctvom cvičenia a čím má viacej vlastnej čchi a pochopenia, tým kvalitnejšia sa stáva jeho diagnostika a liečba. V Image Medicine diagnostikujeme tri úrovne, ktoré sa navzájom ovplyvňujú a určujú našu celkovú zdravotnú kondíciu. Sú to úrovne fyzická, energetická a informačná.

Diagnostika pomocou Image Medicine je vysoko presná a často objaví problém ešte skôr, ako sa prejaví na fyzickej úrovni. Na diagnostiku sa používajú dlane, celé telo a ďalšie rozvinuté zmysly, ktoré liečiteľ získava rozvojom seba samého. Práca s každým klientom je špecifická, pretože aj keď máme rovnakú podstatu, každý z nás je svojím spôsobom unikátny a rovnaké príznaky nemusia vždy znamenať identické ochorenie. Taktiež konkrétne ochorenie môže mať množstvo rozličných príznakov a u každého sa môže prejavovať inak. Liečba pozostáva z naštartovania klientovej čchi, čo zabezpečí stimuláciu sebaliečebných schopností organizmu, odstránenia blokád, či škodlivej čchi a doplnenia čchi zdravej v konkrétnych orgánoch či energetických systémoch. Liečiteľ sa tiež pozrie na prípadné traumatické situácie z klientovho života a na ich vyliečenie môže použiť obrazy alebo mantry. Môže byť odporúčané cvičenie jednoduchých cvikov, ktoré je potrebné vykonávať po dobu liečby, prípadne dlhší čas, alebo úprava strava, prípadne užívanie určitých prípravkov. Viac o Image Medicine si prečítate tu.

Image Medicine vyučuje majster Xu Mingtang na seminároch po celom svete a v poslednej dobe najmä v Pekingu v Inštitúte Kundawell. Liečiteľmi sa obvykle stávajú cvičenci Zhong Yuan Qigong / Čung-jüan čchi-kungu, nakoľko cvičenie je potrebné na vyriešenie vlastných problémov potenciálneho liečiteľa, na jeho/jej hlbší rozvoj a v neposlednom rade na zabezpečenie dostatočného množstva čchi, ktoré je základom kvality diagnostiky a liečby. Liečiteľov / terapeutov pôsobiacich na Slovensku a v Čechách nájdete tu.

   

Moje skúsenosti s liečením, liečbu som podstúpila ako klientka (pretože všetko najradšej vyskúšam aj sama na sebe), a zároveň liečbu pomocou Image Medicine používam od roku 2003 ako liečiteľka, si prečítate v nasledujúcej časti.