Skúsenosti s cvičením a učením

 

Zhong Yuan Qigong / Čung-jüan čchi-kungu sa venujem od roku 2001, prakticky od počiatkov cvičenia tejto školy v našich končinách (pred tým sa tu cvičili iné formy čchi-kungu). Počas tohto roka som absolvovala kurzy 1. a 2. stupňa u ruskej inštruktorky Eleny Nikolajevny Veršininy a 3. stupňa u majstra Xu Mingtanga. Zúčastnila som sa aj prvého kurzu liečiteľského čchi-kungu Image Therapy, ktorý majster na Slovensku učil. Rok 2002 bol v mojom cvičení v určitom zmysle prelomový, v lete som po prvý raz navštívila Šaolin v Číne, kde som sa zúčastnila intenzívneho tréningu s majstrom, po návrate na Slovensko som na jeseň absolvovala 4. stupeň, stala sa majstrovou osobnou žiačkou (Osobní žiaci sú zvláštna kategória žiakov, ľudia, ktorí sa rozhodli venovať Čung-jüan čchi-kungu do väčšej hĺbky a sú im odkryté časti učenia, ktoré sa zatiaľ verejne neprezentujú. Na príjem sú majstrom dané kritériá.), úspešne ukončila inštruktorský kurz a získala právo vyučovať 1. stupeň. Inštruktorský kurz som pôvodne prešla už v lete v Šaoline, avšak so skúškami som sa rozhodla počkať, takisto ako aj so vstupom za osobnú žiačku. V Šaoline bolo okolo týchto procedúr veľké "haló", všetko sa dialo „hromadne" a ja som si chcela byť naozaj istá, že sú to rozhodnutia vyplývajúce z môjho srdca. Radšej som si teda pár mesiacov počkala a tieto, pre mňa veľmi osobné a dôležité záležitosti, napokon doriešila doma a v pokoji. Odmenou mi bola viac menej privátna procedúra príjmu za osobnú žiačku, ktorú majster zorganizoval pre mňa a ešte jednu žiačku v Bratislave. Pre niekoho by to možno nemalo tú atmosféru, ako príjem veľkej skupiny v Šaoline či inde, pre mňa ako človeka, ktorý si nepotrpí na oslavné skupinové aktivity to bolo splnením hlbokej túžby duše, bez zbytočných rušivých momentov. Po procedúre som išla domov (v tom čase som žila sama), keď som sa mohla sústrediť na vlastné pocity.

V ďalších rokoch som postupne prešla kurzami a intenzívnymi cvičeniami prakticky u všetkých zahraničných inštruktorov, ktorí Slovensko navštívili (Voloďa Beljuškin, Tamara Martynovova, Jegor Lobusov, Žeňa Tertičnyj), pretože stretnutie s každým z nich človeka obohatí a každý kurz prinesie nové skúsenosti a poznatky. Niekoľkokrát som navštívila Čínu (celkovo som absolvovala pobyt v Šaoline 5 krát) a zúčastnila sa všetkých cvičení s majstrom na Slovensku, ako aj množstva pobytov v Rusku, na Ukrajine, Maďarsku a Nemecku, vrátane dvoch špeciálnych pobytov pre osobných žiakov a inštruktorského fóra v Moskve.

Vyučovať 1. stupeň som začala v roku 2003, asi rok po získaní certifikátu. Opäť som potrebovala nejaký čas na rozbeh a nabratie odvahy. Po odučení prvého kurzu sa ma zmocnil pocit neuveriteľnej eufórie a cítila som, že toto je niečo čomu sa naozaj chcem venovať. Už to nebolo len cvičenie pre mňa, všetky tie skvelé veci, ku ktorým cvičenie pomáhalo mne, som mala možnosť posúvať ďalej a ľudia reagovali veľmi pozitívne (hoci na prvých kurzoch ich často bolo len zopár). Začala som učiť viacej, o rok, teda koncom roka 2004 som získala právo učiť 2. stupeň (povýšenie inštruktora schvaľuje vždy majster) a napokon koncom roka 2007 aj právo učiť 3. stupeň. Začiatkom roka 2013 som získala právo viesť retreaty, intenzívne pobytové cvičenia v trvaní minimálne 5 dní, ako prvá inštruktorka na Slovensku a v Čechách.

Mám za sebou množstvo (po prekročení 100ky som to prestala počítať) zrealizovaných kurzov a intenzívnych cvičení na Slovensku, v Českej republike a Nemecku, veľké množstvo žiakov, z ktorých mnohí sú už sami inštruktormi, terapeutmi či osobnými žiakmi. Na Zhong Yuan Qigong / Čung-jüan čchi-kung v našich krajinách je to veľmi slušné, keďže toto cvičenie nie je nejakou masovou záležitosťou, aj keď sa stáva čoraz populárnejším. Je to cvičenie, ktoré ide skutočne do hĺbky, čo je dôvod pre ktorý niektorých ľudí (vrátane mňa) priťahuje a dlhodobo oslovuje, ale iných z týchto istých dôvodov zatiaľ odrádza.

 

Fotky z prvých kurzov a pobytov v  Číne. Kurzy, ktoré vediem nájdete v časti Akcie. O liečení pomocou čchi-kungu sa dočítate v časti Liečenie.