Ako som začala cvičiť

Dôvody, ktoré ma priviedli k cvičeniu a výsledky, ktoré sa mi podarilo dosiahnuť

Pôvodné dôvody

Zhong Yuan Qigong / Čung-jüan čchi-kung som začala cvičiť v čase, keď sa mi v živote veľmi nedarilo (aspoň ja som to vtedy tak vnímala). Dlhodobo som trpela chronickými zdravotnými komplikáciami. Chorá som bývala od detstva (trpela som najmä na dýchacie cesty a kožné ochorenia a taktiež som mala vrodenú vadu zraku), v dospievaní sa môj stav stabilizoval, ale objavili sa iné problémy (s kĺbami), ktoré mi znemožnili aktívne sa venovať športu. Okolo dvadsiatky sa pridali bolesti v oblasti brucha, ktoré vyústili do komplikovanej operácie slepého čreva a vaječníka. Operáciu bohužiaľ skomplikoval zápal celej pobrušnice a odvtedy som sa už vlastne nikdy necítila fit. Rozsiahly a silný zápal, ktorý ma držal zopár týždňov na infúziách mi „zožral" množstvo životnej sily, po operácii sa objavili zrasty a v ďalších rokoch som absolvovala ďalšie dve operácie. Síce som sa naďalej snažila žiť čo najviac aktívne, študovala aj pracovala som v zahraničí, ale pravidelne ma museli aspoň raz za rok hospitalizovať a vyvinula sa u mňa chronická únava a oslabená imunita. Trápili ma aj silné koliky v oblasti brucha. Po návrate na Slovensko sa mi síce podarilo naštartovať veľmi dobrú „kariéru", ale práca ma taktiež vyčerpávala a jej súčasťou boli aj rôzne praktiky (bolo to v oblasti politiky), ktoré ma deptali psychicky. Ukončila som aj dlhodobý vzťah a následné pokusy o vzťahy skončili viac neúspešne ako úspešne. Chýbal mi pokoj, sila, harmónia a pocit, že som v živote na správnom mieste. Vyriešiť som to chcela ďalším odchodom z krajiny, čo som napokon aj zrealizovala, ale krátko pred tým som začala cvičiť.

Zhong Yuan Qigong / Čung-jüan čchi-kung mi odporučil známy, vďaka ktorému som následne prišla o prácu. Zastala som sa ho (ako vtedajšia nadriadená) v situácii, ktorá mi neskôr spôsobila vážne problémy, vedúce až k odchodu zo zamestnania za pomerne nepríjemných okolností. Vlastne to bolo skvelé (to som vtedy samozrejme netušila), pretože som tým získala nástroj na úpravu svojho života a zároveň čas na cvičenie (keďže som nemala prácu). Cvičenie ma hlboko oslovilo hneď na prvom kurze. Bolo mi síce veľmi zle, ale v hĺbke duše som cítila, že mám šancu na zlepšenie, keď vytrvám. Po dlhom čase tu bola nádej, že môžem niečo zmeniť a posunúť svoj život tam, kam sama chcem. V tom čase mi lekári tvrdili, že ma neminie ďalšia operácia a mňa to už celé prestalo baviť. Jednoducho som sa naštvala a rozhodla sa, že budem žiť po svojom a je mi už jedno, čo si kto o tom myslí. Tiež som sa rozhodla skúsiť čokoľvek, čo mi pomôže k vyliečeniu, aby som sa už nemusela vrátiť do nemocnice.

 

Výsledky

Nebolo to jednoduché, často mi v začiatkoch bývalo zle, ale vydržala som. Výsledky posúďte sami: chronické bolesti krížov (dôsledky oslabenia po operáciách a autohavárii) - okamžité zlepšenie, úplne odišli po 3 rokoch cvičenia, odvtedy žiadne nemám. Žiadnu ďalšiu operáciu brucha som nepodstúpila (je to 14 rokov), koliky nemávam. Po ultrazvuku (už pred niekoľkými rokmi) lekár povedal, že ak by odo mňa nevedel o podstúpených operáciách, sám by to na základe snímky nikdy netušil. Chronická únava - dnes mi stačí spať 5 hodín (nie vždy, samozrejme), aby som bola v pohode, kedysi mi aj 10 bolo málo. K lekárom chodím len na preventívne prehliadky, dlhodobo mám v poriadku všetky krvné testy aj iné výsledky. Dokonca sa mi zlepšil zrak, čo sa zistilo náhodne pri jednej preventívnej prehliadke - zmizla mi ďalekozrakosť, ktorá je vraj neliečiteľná. K Čung-jüan čchi-kungu som si pridala flamenco (veľmi náročné na kĺby), žiadne problémy som nepociťovala.

Medzičasom sa mi narodila zdravá dcéra, flamenco som vymenila za powerjogu a pokračujem v cvičení. Medzi posledné úspechy sa radí odchod alergie. Od detstva som mala silnú alergiu na prach a nejaké ďalšie látky, ku ktorej sa postupne pridala alergia na pele. V období, keď som začínala cvičiť, som ju mala dosť akútnu. Postupne slabla, teraz sa neobjavuje vôbec, alebo len zanedbateľne.

Samozrejme, nie každý deň je nedeľa, aj ja mám slabšie dni, ale chorá prakticky nebývam. Zhong Yuan Qigong / Čung-jüan čchi-kung ma priviedol aj k ďalším pomôckam, ako bola zmena stravy, rôzne očistné kúry a užívanie bylín. O týchto skúsenostiach budem postupne zverejňovať články.

Okrem zlepšenia zdravia sa však udialo mnoho ďalších vecí, ktoré som ani nečakala. Postupne som sa osamostatnila pracovne, čo mi dáva väčšiu mieru slobody a dala som si do poriadku súkromné vzťahy. Cvičenie prestalo byť nutnosťou, ale stalo dobrovoľným trávením voľného času, pretože mi prináša stále nové vhľady a pochopenie, ktoré slúži na zlepšenie nielen môjho vlastného života. Je úžasné cvičiť preto, že človek chce (a vtedy a toľko, koľko sa mu chce) a nie preto, že musí. Byť šťastný a tešiť sa z maličkostí, užívať si svoj obyčajný a pritom nádherný život. Nebyť odkázaný na externé zdroje spokojnosti, ale vystačiť si sám so sebou. Cítiť sa na správnom mieste a veriť, že mám silu na to, aby som dobre žila svoj život aj zvládla prípadné problémy, ktoré mi môže priniesť. Viera vo vlastné schopnosti je asi najväčší prínos, ktorý ja osobne vnímam. To, že sa človek venuje rozvoju seba samého, neznamená, že sa život alebo ľudia okolo neho zmenia, ale že získa dôveru a silu veci zvládať, meniť to, čo je meniť možné a akceptovať to, čo možné meniť nie je.

 

Pokračovať na Skúsenosti s cvičením a učením.