Články

Úvod>Články > Články
Šaolin 2014 - Cesta do pauzy a ďalej

ZYQ je rozvojový cvičebný systém s jasne definovanými fenoménmi a výsledkami pre jednotlivé stupne. Učíme sa o nich od prvého stupňa – 1. stupeň: uvoľnenie (zdravie), 2. stupeň: ticho (šťastie), 3. stupeň: pauza (získanie jin-šen), 4. stupeň: múdrosť (získanie jüan-šen), 5. stupeň: pravda (získanie jang-šen).

 

Čo sa týka výsledkov prvého a druhého stupňa, tie si ešte ako tak vieme predstaviť. Keď je naše telo uvoľnené a zlepší sa nám zdravie, cítime to. Keď sa myseľ utíši a náš život je kontinuálne šťastnejší, to si tiež všimneme:).

 

Niektoré fenomény sú však tak trochu opradené tajomstvom. Týka sa to aj pauzy, výsledku, ktorý je cieľom 3. stupňa a dosiahnutie ktorého otvára dvere do vyšších úrovní čchikungu, skutočného duchovného rozvoja. V našom systéme duchovný rozvoj začína pauzou.

 

Až vtedy, keď je duša schopná opustiť telo, hovoríme o duchovnom rozvoji. Duchovný rozvoj znamená, že duša sa ide učiť – preto potrebuje byť oddeliteľná od tela, aby mohla ísť niekam inam a tam zbierať nové vedomosti a rozvíjať svoju múdrosť.

 

Na prvých troch stupňoch postupne trénujeme telo, energiu a myseľ a v podstate všetko čo robíme nás má postupne pripraviť na stav pauzy. Pauza ako taká má tiež niekoľko fáz. Postupne, od zastavenia myslenia, cez hlboký pokoj tela, sa rozvíja až do bodu, kedy je duša schopná z tela vyjsť. Najprv len na chvíľku, neskôr na dlhšie.

 

Tento proces trvá nejaký čas. U niekoho môže prebehnúť za niekoľko mesiacov, u niekoho za niekoľko rokov. Závisí od stavu nášho tela, našej mysle, nášho osudu...

 

O pauze sa vo všeobecnosti na kurzoch veľmi nehovorí, avšak Majster Xu Mingtang o nej hovorí na každej jednej akcii. Prečo je to tak? Pretože dosiahnutie tohto fenoménu (a opakovane) zatiaľ nie je také časté, takže okrem Majstra o ňom vie z vlastnej skúsenosti porozprávať málokto.

 

Na druhej strane je to výsledok, ku ktorému by malo smerovať naše snaženie, lebo až pauzou sa naše cvičenie stáva praxou, ktorá vedie ku skutočnej slobode. Až vtedy sa naozaj začíname učiť niečo nové, originálne. Potom sa postupne stávame sami sebe majstrami, za pomoci našich duchovných učiteľov.

 

Sem tam sa stane, že na akcii s Majstrom niekomu jednorazovo vyjde duša z tela. A trebárs už potom na ďalších akciách takého človeka nestretneme. Aj to sa stáva. Možno východom duše z tela stratil/a strach zo smrti, ale nemá potrebu sa rozvíjať ďalej. Alebo nič nepochopil/a... Ako Majster hovorí, niekomu ani pauza nepomôže:).

 

Čo z toho vyplýva? Mali by sme veci nielen robiť, ale aj chápať čo a prečo robíme. Za akým účelom a kam to vedie. Prečo cvičíme a čo by sme radi dosiahli. Mali by sme si byť vedomí fenoménov, ktoré zažívame a schopní ich analyzovať tak, aby sme vedeli odhadnúť, kde sa vo vývoji asi nachádzame. Čo a kedy potrebujeme robiť pre to, aby sme sa posunuli ďalej.

 

Tento rok v Šaoline bol z istého pohľadu zlomový. V rámci našej školy ZYQ sa už vytvorila skupina ľudí, ktorí sú pripravení na 4. stupeň a ich duše na postupné delenie – praktiku jüan-šen. Sú to ľudia ako my, niektorí inštruktori a liečitelia, niektorí len „bežní“ cvičenci. Obyčajní ľudia.

 

Keďže sa mi tento rok v Šaoline tiež podarilo dokončiť 3. stupeň, prejsť pauzou a získať takzvanú prvú úroveň duše, kvalitatívne zmenenú jin-šen alebo „nesmrteľné embryo“, môžem toto všetko potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti. A teším sa na pokračovanie:)

 

Áno, je to tak, naozaj tak ako sa píše v knihách. Krok za krokom k výsledku. Viera vo výsledok a postupná priebežná práca prinesie svoje ovocie. Nevieme presne kedy, nevieme presne ako...

 

Majster Xu Mingtang na konci tohto retreatu priznal, že už z nás bol trochu sklamaný, že nám všetko dlho trvá a nemáme skutočné výsledky. Avšak po tomto retreate, kde sme prezentovali svoje výsledky, si je už istý, že mnohí cvičenci majú šancu získať úroveň najvyššiu, tzv. jang shen.

 

Nuž, nám ľuďom zo západnej kultúry možno niektoré veci trvajú dlhšie (myslím, že dlhá fáza je odúčanie sa od mnohého čo sme sa naučiliJ), to však neznamená, že nemôžeme dosiahnuť výsledky. Systém ZYQ je skvelý v tom, že umožňuje ľuďom žiť úplne bežný život a napriek tomu dosahovať fantastické výsledky.

 

Takže, ak sa nabudúce budete pýtať, kto sú tí ľudia, ktorí naozaj praktikujú duchovný rozvoj; tí čo dosahujú také výsledky, ako sa píše v knihách; tí, ktorí nasledujú Majstrovu cestu – nezabudnite sa pozrieť do zrkadla, alebo ešte lepšie na svoje „pravdivé ja“. Možno budete príjemne prekvapení, že ste to v skutočnosti vy:)

 

PS Čo pomáha k dosiahnutiu skutočných výsledkov

  • Cvičenie ZYQ so skutočným záujmom (nie preto, že musím, ale preto, že si to želám)
  • Hlboké vnútorné želanie dosiahnuť výsledok (želanie v hĺbke srdca, nie túžba...)
  • Dobrý a spokojný bežný život, ktorý by sme si radi zachovali navždy alebo naopak ťažká situácia, ktorú si veľmi silno prajeme vyriešiť (Alebo ako u mňa, najprv ťažkosti, ktoré vyriešime a potom dobrý život:).)
  • Byť osobnými žiakmi Majstra
  • Pravidelne sa zúčastňovať spoločných akcií, obzvlášť akcií s Majstrom (kde je silná energia kvôli počtu ľudí a Majstrovej prítomnosti)
  • Retreaty v Šaoline – jednoznačne akcie s najlepšími výsledkami (Väčšina ľudí zažije svoj prvý východ duše aj opakované pauzy práve v Šaoline, môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti – každý Šaolin bol pre mňa posun v tomto zmysle.)
  • Dobrá strava priebežne a piku š’čchi v istých obdobiach (Najčastejšie ľudia zažijú pauzu na piku š´čchi - cvičenie 3. stupňa, prijímanie čchi cez pupok, bez konzumácie stravy, ktoré sa praktikuje v Šaoline.)
  • Sexuálna zdržanlivosť v istých obdobiach
  • Uvoľnenosť a neviazanie sa na konkrétny spôsob a konkrétnu techniku (Treba robiť správne veci v správnom čase. Niektorí praktikujú len ZYQ, iní používajú rôzne spôsoby. Osobne patrím medzi tých druhých. Aj bežný život nám ponúka množstvo príležitostí na rozvoj, na tréning mysle.)
  • Nesnažiť sa byť dokonalí – mnohí ľudia nerobia veci len preto, lebo majú pocit, že ich ešte dobre nevedia, ešte nie je správny čas, atď. Učíme sa za pochodu:)
  • Flexibilita – veci sa často vyvinú inak, ako by sme predpokladali a keď netrváme na „svojich“ plánoch, riešeniach, ap., ale prijmeme veci, ako sú, nakoniec možno budeme príjemne prekvapení...

«späť